Jimramov Trhonice

Trhonice

foto Trhonice

Obsah stránky:

GEOGRAFIE

DEMOGRAFIE

GEOLOGIE

HISTORIE

ZAJÍMAVOSTI

- Lidová architektura, Mlýn, Kaple Panny Marie, Kamenný kříž, Pomník padlým občanům, Boží muka

SOUČASNOST

OKOLÍ

TURISTIKA

 

GEOGRAFIE

Trhonice jsou vesnicí rozkládající se na východě Čech severně od Trhonického potoka, který zde tvoří historickou zemskou hranici mezi Čechy a Moravou. Obec je vzdálena asi 2 km východně od Jimramova v nadmořské výšce 550 - 600 m n. m. ve svažujícím se údolí. Zástavba Trhonic, rozkládající se v centrální části katastrálního území Trhonice, tvoří místní část Městyse Jimramova a náleží tudíž k okresu Žďár nad Sázavou v kraji Vysočina. Součástí katastru Trhonic je i osada Benátky, ležící západně od vsi, v těsném sousedství se zástavbou vlastního Jimramova, jehož místní část rovněž tvoří.

DEMOGRAFIE

V roce 2001 zde žilo trvale 97 obyvatel a bylo zde 43 domů. V roce 2022 čítala obec 61 obyvatel, z toho 27 žen a 34 mužů. Vsí prochází silnice III. třídy do Nedvězího a Ubušína. Katastrem vsi pak prochází silnice II. třídy z Nového Města na Moravě přes Jimramov do Poličky.

GEOLOGIE

V okolí obce jsou ložiska vápenců. Od nepaměti zde v malých pecích pálilo vápno. Drobné primitivní pece zanikly na počátku 20. století. V provozu zůstala šachtová pec při silnici č. 360 v údolí potůčku, který tvoří hranici katastru se Sedlištěmi severozápadně od obce. Zde je velký vápencový lom, kde se těžil vápenec ve třech patrech. Provoz byl zastaven v 50. letech 20. století. Do současnosti se zachovalo torzo šachtové pece. V dolním patře lomu je vyhloubena štola za účelem zjištění rozsahu ložiska vápence. Zdejší vápence jsou podobnéhO charakteru jako v Sedlištích, jsou krystalické, dolomitické s příměsí asi 8 procent uhličitanu hořečnatého. Ve zdejší lokalitě se ojediněle vyskytují krystaly spinelů, velikosti do 3 mm, údajně největší na Moravě. V okolí lomů se vyskytuje vápnomilná květena.

HISTORIE

Název je odvozen nejspíše z hanlivého slova „trhoň“, které označovalo toho, kdo se trhá – ze slovesa trhat, prudce hýbat, smýkat, rvát, a znamenal ves lidí Trhoňových nebo ves trhoňů. Trhonice vznikly ve 14. století jako součást feudálního panství Poličky, od 19. století patřily bysterskému panství. Do roku 1887 tvořily společnou obec se Sedlištěmi, později samostatná obec s osadou Benátky a od roku 1965 jsou místní částí Jimramova.

Fotoalbum

SDH Trhonice

SDH Trhonice bylo založeno roku 1879. Více o historii SDH se dozvíte v příloze, jejíž pramenem je:

ŘEPISKÝ, Miroslav JUDr., HEROLD Karel, TROJAN František. Hasičská kronika okresu Žďár nad Sázavou. Jihlava: EKON, družstvo, listopad 1998, str. 201 - 202.

Fotoalbum k 95. výročí založení sboru (rok 1974).

ZAJÍMAVOSTI

Lidová architektura

Trhonice jsou zemědělskou obcí. Zachovaly se zde vzácné stavby lidové architektury a to jak roubené domky č. 26, 34, 37, tak i zemědělské statky. Několik ukázek domů je ke shlédnutí níže ve fotoalbumu. Stavby jsou z let: -, 1830, 1885, 1862, 1927, 1849, -, -, 1778.

Fotoalbum

Mlýn

V dolní části obce na Trhonickém potoku je starý mlýn uváděný v urbáři z roku 1552, kdy je jako majitel zapsán Petr Mlynář. Tento rod se na mlýně udržel až do roku 1690. Pak je zde Matěj Chochol, od roku 1900 Jiří Teska a v roce 1740 je prodán Václavu Ehrembergrovi. Ehrembergrovi vlastnili mlýn do 20. století. Při mlýně byla od roku 1782 pila a olejna na lisování lněného semene. Mlýn procházel několika přestavbami. Současný stav budovy je z roku 1843. Mlýn měl tři mlýnská složení, poháněná vodním kolem na horní vodu. K pohonu pily bylo používáno druhé vodní kolo. V roce 1908 byl vodní pohon nahrazen naftovým motorem. Ve mlýně se pracovalo do roku 1941. Do současné doby se dochovalo technologické vybavení mlýna, proto je navrhován jako technická památka. Více o mlýnu se dočtete zde.

Kaple Panny Marie

foto kaple

Na návsi stojí kaplička, která byla postavena v roce 1756 a její věžička byla nedlouho po dostavbě osazena malým zvonem. Sloužil věřícím k náboženským účelům i k vyhlašování poplachu v případě požáru až do roku 1857. Tehdy byl sňat a brněnská firma František Hiler jej přelila a zrekonstruovala jeho zavěšení. V roce 1917 byl zvon rekvírován pro válečné účely. Nový zvon se v Trhonicích rozezněl až v roce 1926. Firma Buřil a Riss z Kuklen u Hradce Králové ulila pro kapli zvon o váze 100 kg, průměru 56 cm a výšce 50 cm. Ani ten se však nevyhnul osudu svého předchůdce, protože další válečná rekvizice se uskutečnila v roce 1942. Nynější zvon o stejných parametrech byl ulit a osazem v roce 1947. Náklady na sebe vzali manželé Mlynářovi jako dík za záchranu pana Františka Mlynáře z rukou něměckých vojáků v posledních hodinách války.

Kamenný kříž

Vedle kapličky se nachází kamenný kříž z roku 1862.

foto kříž

Pomník padlým občanům

Třetí dominantou návsi je pomník padlým občanům v 1. světové válce, v níž zahynulo 12 místních občanů.

foto pomník

foto pomník detail

Boží muka

U silnice do Bystrého 300 m za obcí se vpravo v polích nachází Boží muka, které postavil v roce 1991 pan Jiří Poul. V roce 1992 byly vysvěceny. (Odehrála se zde i jedna scéna z Četnických humoresek.)

foto muka

SOUČASNOST

Pode mlýnem se nachází výletiště, na kterém se každoročně pořádá sousedské posezení nebo slouží např. pro soukromé oslavy.

Pro sportovní využití je zde zřízeno dětské hřiště s malým fotbalovým hřištěm. Dále je zde možné využít některou turistickou nebo cyklistickou trasu k výletům do okolí.

foto hřiště

Drobné občerstvení je příležitostně poskytováno v odpoledních až večerních hodinách sborem dobrovolných hasičů v místní hasičské zbrojnici.

foto SDH

OKOLÍ

Dominantou okolí je Chládkův vrch (669 m n. m.) a západním směrem Hora (643 m n. m.) s vrcholovou "Smutnou skálou" s výhledem do údolí Svratky.

Fotoalbum okolí Trhonic

TURISTIKA

Obcí prochází žlutá turistická trasa - okružní kolem Jimramova. Trasa začíná v Jimramově, vede přes místní část Benátky, údolím Trhonického potoka, okolo trhonického výletiště a mlýna. Na kraji Trhonic míří do luk a lesů, kde se v lese nad Jimramovem nachází upravená studánka s výbornou vodou, o níž šla pověst léčivé vody. U studánky je na stojanu se stříškou umístěn obraz Panny Marie s Jezulátkem. Místo je často vyhledávané a vhodné k odpočinku. Trasa končí zpátky v Jimramově.

Autobusové spojení má ves s Jimramovem a Bystřicí nad Pernštejnem.

 

Foto: Bc. Jana Gregorová, příspěvek SDH Trhonice

Kontakt

Městys Jimramov
Náměstí Jana Karafiáta 39
59242 Jimramov

IČO: 00294471
DIČ: CZ00294471
č.ú.: 1623470329/0800 ČS

Datová schránka: pe9b4j8
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Telefon: 566 562 516

Úřední hodiny

Po: 7-12 13-16
St: 7-12 13-17
Čt: 7-12


Provozní doba
Mimo uvedené úřední hodiny bude úřad uzavřen.

Online Kamera

Náhodná fotografie

nahodna-fotografie-11.jpg

Videospot Jimramov

CZECHPOINT

Vaše místo pro komunikaci s veřejnou správou a institucemi

Právě přítomno: 41 hostů a žádný člen

smaller font reset font larger font

© 2017 Městys Jimramov. Návrh a realizace: Bc. Vítek Kratochvíl

Hostujeme u Webhostig C4