Městys Jimramov

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Benátky

Obsah stránky:

GEOGRAFIE

DEMOGRAFIE

HISTORIE

ZAJÍMAVOSTI

- Smírčí kámen

TURISTIKA

 

GEOGRAFIE

Benátky jsou osada městyse Jimramova v kraji Vysočina okrese Žďár nad Sázavou. Leží v Čechách a rozkládají se v katastrálním území Trhonice při soutoku Trhonického potoka s řekou Svratkou, které zde tvoří historickou zemskou hranici Čech a Moravy. Bývalou zemsku hranici připomínají dodnes u mostů přes Svratku a Trhonický potok hraniční kameny s nápisy: "Čechy - okres Polička" a "Morava - okres Nové Město".

DEMOGRAFIE

V roce 2016 měly Benátky 219 obyvatel, z toho 108 žen a 111 mužů.

HISTORIE

Název osady Benátky je odvozen od častých záplav, které postihovaly domky blízko řeky Svratky. Ta zde tvořila až do regulace toku v letecch 1925 - 1957 několik ramen a ostrovů a při povodních se rozlévala z břehů.

V písemných pramenech jsou Benátky poprvé uváděny až roku 1839, osada už začala vznikat v 17. století. V té době byly součástí panství Polička a byly osadou obce Trhonice. Po roce 1855 se staly součástí okresu Polička. Od roku 1965 jsou součástí Jimramova, se kterým stavebně souvisí - osadu od městečka dělí jen řeka.

Od roku 1907 zde továrník Löw-Beer ze Svitávky budoval tkalcovnu, později přádelnu. Po roce 1948 byla továrna znárodněna a vznikl národní podnik Vigona, vyráběly se zde pokrývky. Výroba byla ukončena v roce 1992 a podnik byl přeměněn na a. s. Gama, vyrábějící zdravotnickou techniku.

ZAJÍMAVOSTI

Smírčí kámen

V ulici od Gamy při cestě do Trhonic se nachází mramorový "smírčí" kámen (rozměrů 65 cm x 42 cm a tloušťce 12 cm). Na jeho čelní straně je kříž a nečitelný nápis. V dolní části je letopočet 1751. Kámen dle pověsti připomíná, že na tomto místě zemřel ovčák, jehož utrkal beran. Událost je popsána v publikaci Smírčí kameny na Vysočině od Hynka Jurmana.

TURISTIKA

Benátkami procházejí červená turistická trasa a žlutá - okružní, vedoucí údolím Trhonického potoka do Trhonic a Jimramova.

Plno tipů na turistické vycházky naleznete v publikaci Jimramov - Turistické vycházky po okolí od pana Josefa Dobiáše, která je k zakoupení na Úřadě Městyse Jimramov, obsah knihy k nahlédnutí je zde.

You are here: Místní části Jimramov Benátky